Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Албански медиуми: Западот не го дозволи рускиот предлог за дискусија во ОН за кампањата на НАТО против Југославија; Нема напредок во дијалогот за српскиот динар во Косово

На вчерашната средба  на двајцата преговарачи од Косово и Србија во Брисел, за српскиот динар во Косово, не беше постигнат напредок. Следната средба се очекува да се одржи на 4 април.

Во Советот за безбедност на Обединетите нации, САД, Франција и другите западни земји беа воздржани од гласање, со што беше оневозможено воведување на темата за воената интервенција на НАТО против поранешната Сојузна Република Југославија пред 25 години, што беше предлог на Русија, пишуваат косовските медиуми.

Ова се дел од темите од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

ДВ: Нема напредок во дијалогот за динарот

Своите предлози за динарот ги изнесоа делегациите на Косово и Србија во Брисел, но не се согласија. Страните  меѓусебно се обвинуваа, а Лајчак рече дека предлозите разјаснуваат многу работи.

Претставниците на Косово и на Србија имаа големи разлики во ставовите на средбата на 25 март во Брисел, на која се разговараше за прашањето за користењето на српскиот динар на Косово. Посредникот на дијалогот Мирослав Лајчак, како што напиша на платформата Х, сепак се надева дека следната недела на 04.04, кога партиите повторно ќе се сретнат во Брисел, ќе се најде решение за динарот.

Се договоривме да се сретнеме повторно следната недела со амбиција да најдеме решение“, напиша Лајчак.

Двете страни ги изнесоа своите предлози на состанокот во понеделник во Брисел, разговараа за нив, но не соопштуваат детали. Партиите меѓусебно се критикуваа, иако Лајчак рече дека предлозите разјаснуваат многу работи, пренесе Дојче Веле.

Радио Слободна Европа: Западот не дозволи дискусија во ОН за кампањата на НАТО против Југославија

Во Советот за безбедност на Обединетите нации, САД, Франција и другите западни земји беа воздржани од гласање, со што беше оневозможено воведување на темата за воената интервенција на НАТО против поранешната Сојузна Република Југославија пред 25 години.

Русија побара точката со наслов „закани по меѓународниот мир и безбедност“ да биде вклучена во дневниот ред на состанокот на 15-члениот Совет на 25 март.

Франција, САД тврдеа дека дневниот ред на состанокот е одобрен од сите членки, па Русија по гласањето формално побара точката да биде ставена на дневен ред подоцна на 25 март, а Јапонија, која претседава со Советот, се согласи, пренесе РСЕ на албански јазик.

Газета Експрес – Кларк: Косово е многу поблиску до НАТО и САД

25 години по интервенцијата на НАТО за запирање на етничкото чистење на Косово, генералот Весли Кларк вели дека е горд на народот на Косово и на достигнувањата што се постигнати во текот на овие години.

„Косово е нова држава, но ќе изгради убава иднина“, рече Кларк.

Генералот Весли Кларк, говорејќи за актуелната ситуација на Косово и за заканувачките изјави на српскиот претседател Александер Вучиќ, рече дека додека нема присуство на силите на НАТО, тие обезбедуваат да нема недоразбирање за независноста на Косово, пренесе Газета Експрес.

АЛБАНИЈА

Еуроњуз: Апелацискиот суд  го одби барањето на Бериша

Апелација на ЃККО донесе  одлука за поранешниот премиер Сали Бериша, со која го отфрла претходното барање да му се дозволи учество на пленарните седници.

Според неговиот адвокат, Генц Ѓокутај, тој рече „апсолутно не прифаќаат, бараат да се третира како едноставна личност, без разлика на неговиот мандат“. Адвокатот додаде дека ваквата одлука била очекувана.

„Ова е лош знак за правдата и за општеството, особено за конкретниот случај за кој зборуваме. Да се ​​потсмеваш на одбраната со институтот одбрана, со институтот одбрана, со уставот на Албанија, да се потсмеваш на кривично процесниот закон и кажи од 9-10 часот ајде во 3:30 и дај го диспозитивот во неразумна одлука, овие имаат чиста храброст, рече Ѓокутај, пренесува Еуроњуз.

КОЛУМНА

Јава Њуз: Албанија ’24\Јавното мислење наспроти корупцијата

„Не поминува ден од СПАК да нема вести за истраги, па дури и обвинувања против централни политичари и локални избраници. Последен е в.д. градоначалник на Химара, Горо, но списокот е долг. Со овој степен на обвинувања и истраги, се чини дека во Албанија владее корупција, додека СПАК е единствената институција која се бори против неа со свои ресурси.“, пишува Бен Андони во колумната Албанија ’24\Јавното мислење наспроти корупцијата, објавена во Јава Њуз.

Подготви: Д. Тахири/ЦивилМедиа,

Треба да знаете
Moже да ве интересира