Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Блинкен: САД не беа вклучени во ниту една офанзивна операција

 Соединетите Американски Држави „не беа вклучени во ниту една офанзивна операција“, рече денеска американскиот државен секретар Антони Блинкен по извештаите дека Израел извршил одмазднички напади врз Иран.

„Нема да зборувам за овие извештаи… Сè што можам да кажам од наша страна и од сите членки на Г7, е дека нашиот фокус е на деескалација“, рече Блинкен на прес-конференција на италијанскиот остров Капри. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира