Инфографик: Глобални демонстрации како одговор на израелско-палестинскиот конфликт

Нападот на Хамас врз јужен Израел и последователните израелски воени операции во Појасот Газа предизвикаа бран протести и собири ширум светот, пренесува АКЛЕД.

Во првите три недели од тековната рунда непријателства, АКЛЕД евидентира приближно 4.200 демонстративни настани поврзани со конфликтот во речиси 100 земји и територии, што претставува 38% од сите демонстративни настани пријавени на глобално ниво.

За повеќе информации околу конфликтот во Израел и Палестина, погледнете го нашиот најнов информативен лист.

Подготви: Марта Пешевска

Треба да знаете
Moже да ве интересира