Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Италијанска „La Repubblica“: НАТО директно ќе интервенира во војна ако Русија премине една од двете црвени линии

Северноатлантската алијанса може да распореди воен контингент од 100.000 војници за да преземе воена акција против Русија доколку таа премине една од двете црвени линии, објави италијанскиот весник La Repubblica, пренесе Укринформ.

„За прв пат од почетокот на војната, НАТО идентификуваше најмалку две црвени линии на многу доверлив начин и без официјални соопштенија, по преминувањето на кои може да дојде до директна интервенција во конфликтот во Украина“, се вели во публикацијата.

Првата црвена линија се однесува на директно или индиректно мешање во војната против Украина од трета страна. Станува збор пред се за учество во инвазијата од северот на Белорусија.

Втората црвена линија се воените провокации против балтичките држави, Полска или Молдавија, кои се можни во период на можна конфузија, како на пример за време на изборни кампањи, во Европа и во САД.

Во исто време, се забележува дека во моментов нема оперативни планови кои би вклучувале испраќање војници, туку само проценки за можни итни дејства како последна мерка.

Според изданието, францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговата средба со кинескиот претседател Си Џинпинг, кој во неделата пристигна во Франција во државна посета, треба да ја повика Кина да ја „запре Москва“.

Д. Т. / Цивил Медиа

Треба да знаете
Moже да ве интересира