Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Кина најави санкции за американски одбранбени компании

 Кинеските власти денеска соопштија дека ќе воведат санкции врз голем број американски одбранбени компании и неколку директори поради „економската принуда“ на Вашингтон против кинески компании и продажбата на оружје на Тајван.

„САД… неселективно воведоа незаконски и еднострани санкции против голем број кинески субјекти… додека  продолжуваат да му продаваат оружје на регионот на Тајван“, соопшти Министерството за надворешни работи на Пекинг во кое се објавени „контрамерките“. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира