Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Макрон ќе го прими Бајден како државен гостин во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска треба да го прими американскиот колега Џо Бајден како државен гостин во Париз, јади ДПА.

По официјалната церемонија за пречек, двајцата лидери треба да одржат билатерални разговори во официјалната резиденција на Макрон, по што се очекува Бајден и Макрон да се појават пред новинарите.

За вечерва е закажан државен банкет. За разлика од редовните работни посети, официјалните државни посети се придружени со посебна помпа и протокол.

Американскиот претседател во моментов е во неколкудневна посета на Франција. Тој пристигна во средата и учествуваше на комеморациите во Нормандија во четвртокот за одбележување на истоварувањето на сојузничките трупи на Денот Д пред 80 години.

Белата куќа однапред соопшти дека државната посета ги одразува блиските врски меѓу двете земји. Бајден и Макрон планираат да разговараат за широк спектар на глобални предизвици и билатерални прашања.

Француската влада соопшти дека ќе разговараат за понатамошна поддршка за Украина во нејзината одбрана од Русија. Ова ќе послужи и за подготовка за самитот на Г7 следната недела во италијанскиот град Бари и самитот на НАТО во американскиот главен град Вашингтон во јули.

Бајден го прими Макрон како државен гостин во Вашингтон во 2022 година. Во тоа време, францускиот лидер беше првиот странски гостин кој беше почестен на ваков начин за време на мандатот на Бајден.

Треба да знаете
Moже да ве интересира