Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Макрон ќе ја посети Нова Каледонија

 Францускиот претседател Емануел Макрон вечер ќе замине во посета на Нова Каледонија, која е погодена од немири, изјави денеска владината портпаролка Приска Тевенот.

Макрон „ќе замине најрано вечерва“, рече Тевенот, по повеќе од една недела немири поради плановите за реформи во гласањето на неговата влада, отфрлени од домородните Канаци. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира