Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

НАТО Младински самит 2024 „Обликување на вашето утре“

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг денеска ќе учествува на НАТО Младинскиот самит 2024, кој е насловен „Обликување на вашето утре“.

Организатор на Самитот, што ќе се одржи во комбиниран формат – онлајн и во живо во Стокхолм и во Мајами, е НАТО во соработка со Институтот „Аспен“, неговата подружница во Романија, Шведскиот универзитет за одбранбени студии и Шведската агенција за цивилни вонредни состојби.

Предвидено е на форумот да учествуваат младински лидери од земјите членки на НАТО и од државите партнери на Алијансата, кои ќе разговараат за глобалните безбедносни прашања и за улогата на Северноатлантскиот пакт во нивното решавање.

Предвидено е Столтенберг онлајн да се обрати на Самитот во попладневните часови, по што ќе уследи панел дебата со учесниците на собирот.

Треба да знаете
Moже да ве интересира