Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

 Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиште Борго Ењација ќе одржи десет билатерални состаноци по учеството на состанокот за вештачка интелигенција, соопшти денеска Ватикан.

Ова вклучува средби со американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува италијанската новинска агенција АНСА.

По пристигнувањето, папата ќе биде пречекан од италијанската премиерка Џорџа Мелони. Тоа ќе биде прво во историјата присуство на римокатолички поглавар на работен состанок на Г7.

Треба да знаете
Moже да ве интересира