Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Стејт департмент: „Ескалацијата“ во Либан би ја загрозила израелската безбедност

САД предупредија на „ескалација“ во Либан, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на операција, нагласувајќи дека конфликтот само ќе и наштети на израелската безбедност.

„Не сакаме да ја видиме таа ескалација на конфликтот што само ќе доведе до дополнителни загуби на животи и од Израелците и од либанскиот народ и во голема мера ќе и наштети на севкупната безбедност и стабилност на Израел во регионот“, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот Метју Милер. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира