Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Путин плете нова шпионска мрежа во Европа

Европските земји протераа речиси 500 руски шпиони. Сега, сепак, постојат индикации дека Русија ја сменила тактиката и се потпира, меѓу другото, на модерната технологија. И на „патнички агенти“.

На покривот има неколку обични и неколку сателитски антени, иако некои од нив очигледно веќе не се функционални. Она што може да се види на покривот на Генералниот конзулат на Руската Федерација во Бон изгледа прилично истрошено. Впечатокот, сепак, лаже: структурите на покривите на тој комплекс згради не откриваат што се крие зад нив, а тие би можеле да бидат многу важни за Русија. Според германските јавни радиодифузери WDR и NDR и весникот „Здојче цајтунг“, повикувајќи се на извори од безбедносните кругови, зад неа се крие најсовремената комуникациска и шпионска технологија.

Истите извори наведуваат дека овие сеопфатно поставени објекти се важна причина зошто руското раководство сè уште се држи до локацијата во Бон. Откако Русија го ограничи вкупното германско претставништво во Германија на 350 лица во 2023 година – што вклучува дипломати, наставници, вработени во различни фондации – германската влада нареди затворање на конзулатот. Режимот на Путин одлучи да ги задржи само амбасадата во Берлин и генералниот конзулат во Бон. Ова има последици за конзуларната работа. Но и за шпионажа, пренесува ДВ.

Според информациите на германските новинари, работата на руските тајни служби е променета од почетокот на агресијата врз Украина. Протерувањето на десетици шпиони кои беа акредитирани како дипломати и нанесе удар на Москва. Но, како што покажа новинарско истражување спроведено во безбедносните кругови, Русија ја смени тактиката.

Концентрација на преостанатиот персонал?

Според истражувањето, околу 20 шпиони сè уште се акредитирани како дипломатски персонал во Германија. Сепак, ова веќе не е доволно за извршување на сложени операции, делумно затоа што германските безбедносни служби добро го следат преостанатиот персонал.

Шпиони маскирани како дипломати отсекогаш биле во центарот на интересот на германската канцеларија за заштита на уставниот поредок. Нивниот дипломатски статус ги штити од гонење и традиционално се користат за регрутирање извори за информации. Германската контраразузнавачка служба проценува дека до една третина од рускиот дипломатски персонал се всушност агенти.

До рускиот напад на Украина, германските политичари избегнуваа да преземат построги мерки против руските шпиони. Требаше да се внимава да не се загрозат кревките дипломатски односи, бидејќи се знаеше дека Русија, во случај нејзиниот персонал да биде протеран, потоа ќе протера исто толку германски дипломатски персонал од Русија.

Меѓутоа, таа дипломатска воздржаност исчезна. Германија протера 40 руски дипломати во април 2022 година, а уште 30 следната година – вклучувајќи го очигледно речиси целиот технички персонал. Слично нешто се случи и во многу други земји од Европската Унија.

По протерувањето на речиси 500 шпиони во последните две години, не остана многу од руската шпионска мрежа во Европа која со децении се одржуваше во амбасадите и конзулатите.

Русија се обидува да го замени протераниот персонал во Европа, велат шпиони кои претходно биле распоредени во амбасадите во Африка. Холандската разузнавачка служба неодамна, на пример, предупреди дека се инфилтрираат агенти со лажни биографии, маскирани како бизнисмени.

Во исто време, Русија се потпира на земји со пријателски влади, како што се Унгарија или Србија. Според некои информации, руските шпиони сега се поактивни во Турција, Дубаи и Северна Африка.

Побрутален пристап

Од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, Москва усвои и „построг пристап“ – вака го опишува тоа германската канцеларија за заштита на уставниот поредок. Тоа значи дека Кремљ го зема предвид фактот дека агентите би можеле да бидат уапсени, поради што операциите се побескрупулозни. Ова го вклучува, на пример, неодамнешното објавување на пресретнат разговор меѓу германски генерали за ракетите „Таурус“, кој имаше за цел да ги натера западните сили да се караат.

Се засили и ширењето на лажни вести со цел да се покренат широки кампањи за дезинформација. Неодамна во Полска и Чешка беа откриени мрежи за политичко влијание, а некои политичари наводно биле регрутирани за овие потреби за пари – како што покажа скандалот околу политичарот на Алтернатива за Германија, Петар Бистрон. Бегалецот Јан Марсалек, поранешен висок менаџер на германски финансиски услуги, кој е осомничен за финансиски малверзации, наводно управува со мрежа на агенти низ Европа.

Белгија се бори против шпионажата

Генералниот конзулат во Бон очигледно би можел да игра посебна улога за руската шпионажа: голем дел од германското Министерство за одбрана сè уште се наоѓа во Бон. Во поранешната германска престолнина работат и многу меѓународни организации чија работа е од интерес за Москва. Во исто време, персоналот од Бон може брзо да патува во соседните земји како Франција, Холандија, Луксембург или Белгија.

Брисел, како седиште на Европската Унија и НАТО, е особено важен за руското раководство за собирање информации. Но, Белгија неодамна ги засили своите контраразузнавачки активности дома. Затоа Бон игра важна улога за Москва, бидејќи агентите стационирани таму не мора да бидат на радарот на службите на соседна Белгија.


Руска амбасада во Хаг – агенти од соседството Фото: Робин Утрехт/AFP/Getty Images

Опасност од Австрија

Агентите од Бон можат послободно да се движат и да контактираат со потенцијални извори на информации. Но, она што е особено важно е дека нивната активност во случај на откривање во странство автоматски не би довело до дипломатски проблеми, бидејќи теоретски не се акредитирани како вработени во амбасадите во земјата каде што работат. „Патувачките агенти“ на тој начин ја искористуваат предноста на еден вид меѓународна дупка.

Одгледувањето извори на информации во странство очигледно стана уште поважно за Русија – вклучувајќи ги и шпионските активности во Германија. Безбедносните кругови велат дека акредитираниот дипломатски персонал во Австрија треба да има посебна улога во операциите во Германија. Имено, владата во Виена не учествуваше во опсежните протерувања на персоналот на амбасадата. Досега само осум шпиони мораа да ја напуштат Австрија – иако се проценува дека до 100 руски агенти кои се акредитирани како дипломати оперираат во Виена.

Преземено од АРД и Дојче Веле

Треба да знаете
Moже да ве интересира