Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ЕУ првпат воведе санкции за израелските доселеници на Западниот Брег

– Европската унија првпат воведе санкции за радикалните израелски доселеници на Западниот Брег поради акти на насилство врз Палестинците, изјави дипломатски извор за ДПА.

Договорот беше финализиран денеска преку писмена процедура што им овозможува на земјите-членки да носат одлуки за итни прашања без да испраќаат министри во Брисел.

Санкциите беа наметнати на поединци и организации одговорни за акти на насилство врз Палестинците на Западниот Брег, велат дипломатите. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира