Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Почина писателот Пол Остер: Њујоршки романсиер со шмек на европски надреализам

Американскиот писател Пол Остер почина вчера, 30 април (вторник) на 77-годишна возраст поради компликации од рак на белите дробови, соопшти неговата пријателка и колешка Џеки Лејден.

Пол Остер е автор на 34 книжевни дела, меѓу кои најпознати се „Њујоршка трилогија” и „Левијатан”. Тој е познат по својата високостилизирана, чудно загадочна постмодернистичка фикција.

Остер беше романсиер и сценарист кој се прослави во осумдесеттите и стана еден од најпрепознатливите њујоршки писатели на својата генерација, пишува „Њујорк Тајмс”. Неговите приказни често се занимаваа со темите на случајноста, можноста и судбината, забележува „Гардијан”.

Пол Бенџамин Остер е роден на 3 февруари, 1947 година во Њуарк, Њу Џерси, во еврејско семејство. Дипломирал во 1970 година на Универзитетот Колумбија, по што се преселува во Париз каде работи како преведувач на француска книжевност, а потоа се враќа во САД.

Иако роден во Њу Џерси, тој стана неизбришливо поврзан со ритмите на неговиот посвоен град, Њујорк, кој беше своевиден книжевен карактер во голем дел од неговите дела, како и Бруклин, каде што се пресели во 1980 година.

„Пол Остер беше познат њујоршки романсиер во текот на осумдесеттите и деведесеттите, во времето и местото во кое растев, во време кога многу малку познати писатели живееја во тој дел од градот”, напиша авторката и поетеса Меган О’Рурк, која израснала во Бруклин.

„Неговите книги беа на полиците на сите пријатели на моите родители. Како тинејџери, јас и моите пријатели со воодушевување ги читавме делата на Остер за да ја почувствуваме неговата чудност – тој допир на европскиот надреализам – и неговата близина”. „Тоа се случуваше долго време пред Бруклин да стане место каде што секој романсиер сака да живее”, додаде таа.

Сепак, неговиот углед не беше од локален карактер. Само во Франција освои неколку книжевни награди. Како Вуди Ален и Мики Рурк, Остер, кој ја поминал својата младост во Париз, стана еден од ретките американски извозни „производи” кои беа прифатени како автохтони во Франција.

„Првото нешто што го слушате додека го читате Остер, каде било во светот, е францускиот јазик. Како автор на најпродаваните книги во Франција, Остер е рок ѕвезда во Париз”, напиша магазинот „Њујорк” во 2007 година.

Неговите приказни често си играат со темите на случајноста, случајноста и судбината. Многу од неговите протагонисти се самите писатели, а неговото дело е самореферентно, со ликови од раните романи кои повторно се појавуваат во подоцнежните.

„Остер воспостави една од најкарактеристичните ниши во современата литература“, напиша критичарот Мајкл Дирда во 2008 година.

„Неговиот наративен глас е подеднакво хипнотички како оној на Античкиот морнар. Започнете една од неговите книги и на втората страница не можете да изберете, а да не слушнете“.

Треба да знаете
Moже да ве интересира