Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Путин: Сите инволвирани во терористичкиот напад во Москва ќе бидат казнети

Рускиот претседател Владимир Путин денеска и’ се обрати на нацијата за пукањето во Градското собрание на Крокус, осудувајќи го како „крвав и варварски“ терористички напад и вети дека ќе ги казни сите инволвирани. Најмалку 115 луѓе се убиени, а над 120 се ранети во масакрот во петокот вечерта.

Во своето видео обраќање, претседателот прогласи национален ден на жалост во недела, 24 март, во знак на сеќавање на жртвите од нападот.

Путин изрази благодарност до сите први одговорни лица, до органите на прогонот, како и до обичните граѓани, кои им помогнаа на жртвите од нападот. Во исто време, претседателот истакна дека е во тек се мерки за спречување на какви било натамошни напади.

„Во Москва и Московскиот регион, во сите региони на земјата, воведени се дополнителни антитерористички и антидиверзантски мерки“, објави тој, додавајќи: „Главната работа сега е да се спречат оние кои стојат зад ова крвопролевање да извршат ново злосторство“.

Ветувајќи дека ќе ги казни сите заговорници што стојат зад нападот во петокот вечерта, Путин истакна дека досега се приведени 11 осомничени, вклучително и четворица сторители кои директно учествувале во пукањето. Напаѓачите беа фатени како бегаат „кон Украина, каде, според прелиминарните податоци, било организирано преминување на границата на украинската страна“, додаде тој.

„Сите сторители, организатори и организатори зад ова злосторство ќе добијат праведна и неизбежна казна. Кои и да се, кој и да ги води. Повторувам: ќе ги идентификуваме и казниме сите што стојат зад терористите, кои го подготвија ова злосторство, овој напад врз Русија, врз нашиот народ“, рече Путин во ТВ обраќањето.

Треба да знаете
Moже да ве интересира