Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Што треба да знаете зошто се среќаваат Путин и Ким Џонг Ун?

Средбата на рускиот претседател Владимир Путин со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун, во Пјонгјанг е со цел да ги зајакне воените врски меѓу двете земји, објави во понеделникот Кремљ.

Зошто е важно: Тоа ќе биде прво патување на Путин во Северна Кореја по повеќе од две децении и го означува потпирањето на Русија од оружјето на ривалската држава за да ја поттикне нејзината тековна војна со Украина.

Контекст: Тоа, исто така, означува уште едно ретко патување во странство за Путин, негово второ, откако без проблеми го обезбеди петтиот мандат на изборите оваа година.

За време на неговото патување во Кина минатиот месец, тој и кинескиот претседател Си Џинпинг се согласија да ги продлабочат веќе блиските стратешки врски на земјите и го осудија, како што тврдат, агресивното однесување на САД.

Какви се односите меѓу Северна Кореја и Русија?

Односите на Москва и Пјонгјанг беа комплицирани со падот на Советскиот Сојуз, но неодамна се здружија околу нивното заедничко непријателство кон демократските вредности, како слободата на говорот, кои се закани за нивните режими.

Она што исто така имаат заедничко двете земји е дека и двете се во изолација. Русија затради војната во Украина, а Северна Кореја заради нејзините нуклеарни провокации.

На Русија и треба дополнително оружје за да ги нападне цивилните и воените цели низ Украина, додека на „кралството“ на Ким очајно му треба увоз на храна, пристап до понови технологии – особено вселенска – како и можност да стигне до светскиот финансиски систем за да ги избегне западните санкции.

Односите на двете држави особено се проширија откако Ким го посети Путин на далечниот исток на Русија во септември 2023 година. Ким имаше слични посети во минатото, но минатогодишното патување беше прво од почетокот на инвазијата на Украина.

Двајцата лидери ги посетија клучните воени и технолошки локации, како што е најновиот руски космодром, и веројатно ги продолжија преговорите за вооружување што беа на агендата на другите руски и севернокорејски официјални лица.

Долго пред посетата, американските власти тврдеа дека располагаат со разузнавачки податоци кои покажуваат дека Русија купила милиони ракети и артилериски гранати од Северна Кореја, со кои тајно го обезбедуваше вооружувањето, прикривајќи го како пратки во други земји.

Што значи средбата Ким Џонг Ун/Путин за САД?

Партнерството Русија-Северна Кореја значително ја комплицира надворешната политика на САД. Претходните администрации на САД го користеа системот „стап и моркови“ како санкции, за да се обидат да го ограничат Пјонгјанг.

Се чини дека Русија е подготвена да обезбеди сопствени „моркови“ и да им отежни на САД да го користат стапот, ставајќи вето на санкциите на Советот за безбедност на ОН.

Американските аналитичари стравуваат дека средбата може да ја зајакне самодовербата на Ким, што ќе доведе до повеќе провокации против Јужна Кореја и Јапонија, како што е беше неодамнешниот „десант“ со вреќи ѓубре преку демаркационата линија што ги дели двете Кореи.

Што добива Русија од сојузот?

Американските власти изјавија дека пред средбата на Ким и Путин, Северна Кореја ѝ испратила на Русија околу 260.000 тони муниција или материјали поврзани со муниција.

Дополнителната артилерија и ракетите од Северна Кореја и овозможија на Русија да го задржи интензитетот на огнот, кој се проценува дека изнесува најмалку 10.000 артилериски гранати дневно.

Месеци по посетата на Ким на Русија, американските власти тврдеа дека Русија почнала да користи севернокорејски балистички ракети против Украина и до декември 2023 година истрелала над 40 проектили.

Што добива Северна Кореја?

Не е јасно што конкретно доби Северна Кореја преку продажбата на оружје надвор освен пари и  храна.

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби во јануари изјави дека Северна Кореја сака „борбени авиони, ракети земја-воздух, оклопни возила, опрема за производство на балистички ракети или материјали“ од Русија, додека американското разузнавање сугерираше дека добила „дипломатски, економски и воени отстапки“.

Други разузнавачки информации сугерираат дека вклучува руска нафта и помош од Москва со првото успешно лансирање на сателити на Северна Кореја претходно оваа година.

Бидејќи Русија го користи севернокорејското вооружување на бојното поле, Пјонгјанг добива информации за тоа како функционираат нејзините системи за вооружување, особено нејзините балистички ракети.

Украинските власти тврдат дека ракетите досега биле неефикасни, при што Русија во еден момент погодила само две воени цели од 24 лансирања.

24-те проектили уште убиле најмалку 14 цивили и повредиле уште 70, иако не е јасно дали цивилните жртви биле од наводната непрецизност на проектилите.

Русија рутински ја гаѓаше цивилната инфраструктура во Украина, вклучувајќи ја енергетската инфраструктура, болниците и зградите јасно означени како засолништа за воздушни напади за цивили.

Трансферот на вооружување од Северна Кореја во Русија ги прекрши санкциите за оружје на Советот за безбедност на Обединетите нации против Северна Кореја што Русија ги поддржа по нуклеарните и ракетните тестови на Пјонгјанг во 2000-тите и 2010-тите.

Русија блокираше дополнителни санкции против Северна Кореја за нејзините тестови на балистички ракети во 2022 и 2023 година, а во март 2024 година го спречи обновувањето на комисијата од експерти кои го надгледуваат спроведувањето на санкциите на ОН кон Пјонгјанг.

Русија, исто така, „отклучи“ милиони долари од севернокорејските средства кои претходно беа замрзнати во руските финансиски институции, што исто така може да му помогне на Пјонгјанг да ги намали штетите од санкциите.

Што значи тоа за остатокот од светот?

Русија и Северна Кореја се само еден аспект од пошироката антизападна коалиција која неодамна се спои околу руската инвазија на Украина.

Русија доби значителна воена помош од Иран, а материјална поддршка и политичко покривање добива од Кина.

Пекинг е најмногу амбивалентен кон руската инвазија, бидејќи не ја осуди и се воздржа за време на гласањето во Обединетите нации против војната и нелегалната анексија на Украина од страна на Русија.

Конзистентниот елемент меѓу овие режими е желбата да се поткопаат демократските интуиции и принципи во полза на нивниот модел на авторитаризам во лицето на еден човек.

Тие, исто така, имаат свои територијални амбиции, при што Северна Кореја тврди дека го претставува целиот корејски народ, Кина е отворена за насилно анектирање на Тајван и Иран кој сака да стане регионална хегемонија на Блискиот Исток.

Треба да знаете
Moже да ве интересира