Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Макрон на Сорбона: Постои ризик оваа наша Европа да умре

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска, за време на говор на Универзитетот Сорбона во Париз изјави дека „постои ризик оваа наша Европа да умре“, пренесоа британските медиуми.

Францускиот претседател потенцира дека битката за изградба на силна Европа е далеку од завршена и дека ризикува во следната деценија да заостане зад светските ривали.

Европа, оцени Макрон, е на пресвртна точка и мора да стори повеќе за да се натпреварува со забрзаното вооружување на своите глобални ривали.

Тој истакна дека мора да дојде до промена на моделот на економски раст на ЕУ бидејќи сегашниот е неодржлив и дека ЕУ заостанува во глобален контекст во кој се доведуваат во прашање принципите на слободната трговија.

Макрон додаде дека Брегзит е „експлозијата чии негативни ефекти значат дека денеска никој не треба да се осмели да предложи напуштање на Европа“.

Треба да знаете
Moже да ве интересира