Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

 Помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека договорот за партнерство меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг.

„Потпишувањето на „стратешкото воено партнерство“ е еднострано и најдрско поништување на целиот пакет меѓународни одлуки, резолуции и ограничувања наметнати на (КДРК) Северна Кореја“, објави Подољак на Икс.

Претходно денеска Русија и Северна Кореја го потпишаа Сеопфатниот договор за стратешко партнерство по разговорите меѓу делегациите на двете земји со учество на рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун.

Ким истакна дека со склучувањето на нов договор, Русија и Северна Кореја ги подигнаа своите сојузнички односи на ново високо ниво.

Рускиот лидер претходно тој документ го нарече фундаментален и истакна дека тој ќе ја претставува основата на односите меѓу Русија и Северна Кореја многу години.

Путин вчера пристигна во дводневна посета на Северна Кореја, која последен пат ја посети во 2000 година. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира