Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Русија: Се тресе фотелјата на Сергеј Шојгу по апсењето на неговиот клучен соработник

Уапсениот Тимур Иванов со години беше најдоверливиот соработник на министерот за одбрана

Шефот на руското министерство за одбрана Сергеј Шојгу може да ја загуби функцијата во новата влада, која ќе биде формирана по официјалната инаугурација на Владимир Путин за петтиот претседателски мандат. „Форбс“ ова го известува повикувајќи се на извор близок до рускиот воен оддел.

Според соговорникот на изданието, претстојната промена во раководството на министерството за одбрана е поврзана со апсењето на заменик-министерот Тимур Иванов, долгогодишен сојузник на Шојгу, кој работеше со него во владата на московскиот регион на почетокот на 2010-тите.

Апсењето на Иванов, кој е обвинет за примање поткуп во особено големи размери, е почеток на „чистка на блиските на Шојгу во министерството за одбрана“, смета изворот на „Форбс“. Откако ги надгледуваше сите поголеми градежни проекти во министерството за одбрана, како и огромните буџети за снабдување војници, Иванов може да оди во казнена колонија 15 години. Според извор на „Форбс“, Иванов „има наталожени прашања“.

Вилата во која живее Тимур Иванов и која се споменува во романот „Мајсторот и Маргарита“

Иванов е еден од најблиските луѓе на Шојгу, а неговото апсење во пресрет на именувањето на новата влада сугерира дека нагло се намалуваат шансите на актуелниот министер да седне во својата фотелја, се согласува политикологот Абас Галјамов, пишува „Москва тајмс“.

„Во секој случај, (секретарот на Советот за безбедност Николај) Патрушев сметаше дека е можно да се удри по него“, истакнува Галјамов. Безбедносните службеници никогаш не го сакале Шојгу, потсетува тој: „Прво, специјалните служби секогаш се плашат од војската и постојано бараат заговори меѓу нив, а тие одговараат со взаемна несакање. Но, надвор од институционалните причини, има и лична приказна. Шојгу отсекогаш дејствувал независно во однос на ФСБ, сметајќи се себеси лично за дел од номенклатурата на Путин, а канцеларијата, нормално, не сака такви работи“.

Добитник на Орден за заслуги за татковината, III и IV степени, пред да служи во министерството за одбрана, Иванов работеше во претпријатија во комплексот за гориво и енергија. Во 2019 година, тој влезе во рангирањето на најбогатите безбедносни службеници според „Форбс“ во 2019 година.

Иванов водел луксузен начин на живот. Според „Проект“, тој поседувал таен имот во елитното село Успенское со површина од повеќе од 10 илјади квадратни метри. А тој живееше во вила од романот „Мајсторот и Маргарита“, пишува „База“ во врска со сведочењето на возачот на поранешната сопруга на Иванов. Оваа вила била на принцезата Софија Волконска и имотот бил заведен како сопственост на возачот на неговата поранешна сопруга Светлана Захарова.

Тимур Иванов во стаклен судски кафез за време на сослушувањето

Извори на „Важни приказни“блиски до ФСБ тврдат дека вистинската причина за апсењето на Иванов не е корупција, туку обвинение за предавство. Наводно, властите сè уште се мислат дали за ова да зборуваат јавно за да не предизвикаат „скандал“.

„Сега тие одлучуваат што да прават со него: или ќе го затворат за поткуп и ќе го ‘завршат’ во зоната, или ќе го преквалификуваат обвинението“, изјави извор за „Важни приказни“.

Треба да знаете
Moже да ве интересира