Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Албански медиуми: Албанското собрание го изгласа законот за кривична амнестија; Вучиќ најави борба против приемот на Косово во СЕ; конфискуван имот на Радоичиќ

Со 110 гласа „за“, Собранието на Албанија го изгласа Законот за кривична амнестија, од кој корист се очекуваат близу 1.100 осуденици, од кои 700 веднаш ќе бидат ослободени, известија албанските медиуми.

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од неговата влада во четвртокот да формира работна група која ќе направи се за да го спречи членството на Косово во Советот на Европа, и ќе се обврзе да спречи усвојување на резолуција во Генералното собрание на ОН, за геноцидот во Сребреница.

Ова се дел од темите од денешниот редакциски избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот.

АЛБАНИЈА 

Епока е Ре: Парламентот на Албанија го изгласа Законот за кривична амнестија

Со 110 гласа „за“, Собранието на Албанија го изгласа Законот за кривична амнестија, од кој корист се очекуваат близу 1.100 осуденици, од кои 700 веднаш ќе бидат ослободени.

Одобрувањето на амнестијата стана возможно по договорот што пред неколку дена беше постигнат меѓу парламентарното мнозинство и дел од опозицијата, договор кој стави крај на ќорсокакот и тензиите на пленарните седници, пренесе Епока е Ре.

КОСОВО

Балкан Веб: Во Косово денеска почнува пописот на населението

Агенцијата за статистика на Косово соопшти дека од денеска започнува процесот на регистрација на населението во земјата, процес кој ќе трае до 17 мај.

Во соопштението се наведува дека учеството во пријавувањето е задолжително со закон, додека во случај на одбивање може да бидат казнети во износ од 30 евра до 2000 евра по лице.

Овој пат предмет на регистрација ќе биде и дијаспората. Според Агенцијата за статистика на Косово, информациите собрани за време на пописот на населението ќе послужат како основа за критичко одлучување, кое влијае на секој аспект од животот, од здравствената заштита, образованието, развојот на инфраструктурата до распределбата на ресурсите и планирањето на политиките, пренесе Балкан Веб.

Репортери – Состанок во Брисел, Влада: ЕУ понуди конструктивен предлог за динарот, српската страна одби да соработува

Владата на Косово излезе со коминике за третата средба на ниво на главни преговарачи во Брисел, со акцент на прашањето за динарот.

Косовската страна, според коминикето, го оценила како конструктивен предлогот на ЕУ за изнаоѓање решение за динарот, но Владата на Косово ја обвинува српската страна за недоволна соработка со барање дополнително време и инсистирање на лиценцирање на нелегална етничка припадност, како што е „Поштанска банка“.

„Ова беше трет состанок на ниво на главни преговарачи за изнаоѓање решение за прифаќање на финансиската поддршка на Србија од српската заедница на Косово. Нашите предлози за решенија беа од почеток во рамките на Регулативата на ЦБК и во согласност со законодавството на Република Косово, а исто така предлогот на ЕУ од наша страна се смета за конструктивен предлог и во вистинска насока, пренесе Репортери.

ВОА: Вучиќ предупредува на борба против приемот на Косово во Советот на Европа

Српскиот претседател Александар Вучиќ побара од неговата влада во четвртокот да формира работна група која ќе направи се за да го спречи членството на Косово во Советот на Европа, и ќе се обврзе да спречи усвојување на резолуција во Генералното собрание на ОН, за геноцидот во Сребреница .

Тој рече дека за овие прашања ќе разговара со светските лидери, вклучително и со францускиот претседател Емануел Макрон, со кого се очекува да се сретне во понеделник, за да разговараат меѓу другото и за зајакнување на соработката во областа на одбранбената индустрија, пренесе ВОА.

РТК: Конфискуван имотот на Милан Радоичиќ

Косовската полиција вчера конфискуваше две недвижности во Северна Митровица и една во општина Зубин Поток, сопственост на Милан Радоичиќ.

Веста во директен линк на „Инфо плус“ на РТК ја потврди Ветон Елшани, заменик директор на косовската полиција за северниот регион.

Тој рече дека полицијата и помогнала на Агенцијата за управување со запленети или конфискувани средства во конфискацијата на имотот на Радоичиќ.

„Според последните информации што ги имаме, има правосилна одлука на Судот која вели дека мора да се одземат три имоти, три локации најмалку како вила во Ујман, „Ресторан Греј“ и стан на шести кат. За нас е важно агенцијата за конфискација на имот да биде одговорна за спроведување на оваа судска одлука и ние им помагавме“, рече Елшани, пренесе РТК.

КОЛУМНА

Тетова Сот: Измамата е ограничена од политичките можности и недовербата во владата

„Советниците гледаат зголемување на погрешните информации и се загрижени за нивното влијание врз локалната демократија. Претставниците со недоверба се со поголема веројатност да го обвинат Советот за ширење на погрешни информации и обратно.

Во малите општини често се познати дистрибутери на погрешни информации. храната и изневерувањето одеа рака под рака од памтивек. Низ вековите, само видовите на лаги навистина се променија. Во 19 век, фалсификаторите му дадоа на зеленчукот убава боја со бакар и млеко разредено со нечиста вода и брашно.“, пипува авторот Али Хертица во колумната „Измамата е ограничена од политичките можности и недовербата во владата“, објавена во Тетова Сот.

Подготви: Д. Тахири/ЦивилМедиа

Треба да знаете
Moже да ве интересира