Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Борел бара истрага за гранатирањето на канцеларијата на Црвениот крст во Газа

 – Шефот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, повика на истрага за смртоносното гранатирање кое беше оштетена канцеларијата на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) во Газа.

„ЕУ го осудува гранатирањето што ја оштети канцеларијата на МКЦК во Газа и доведе до десетици жртви. Потребна е независна истрага и мора да има нечија одговорност“, напиша Борел на X.

Треба да знаете
Moже да ве интересира