Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ЕУ бара да се казнат извршителите на нападите врз УНРВА

Европската унија го осуди нападот врз комплексот на УНРВА во Источен Ерусалим.

– Сторителите мора да одговараат, напиша шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел на X.

– Одговорност на Израел е да ја обезбеди сигурноста на хуманитарните работници, додаде тој, нарекувајќи ја агенцијата на ОН за палестинските бегалци „незаменлив спас за милиони луѓе во Газа и регионот“. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира