Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Шарл Мишел: Mногу разочарувачки e што новата претседателка не го употреби уставното име на државата

„Многу е разочарувачки што новиот претседател на Северна Македонија не го употреби уставното име на државата на церемонијата на заклетва“, напиша Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел.

Во својата објава тој уште пишува дека „ЕУ потсетува на важноста од континуирано спроведување на правно обврзувачките договори, вклучувајќи го и договорот од Преспа со Грција“.

Треба да знаете
Moже да ве интересира