Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ВИДЕО Иранците – жртви на режимот на Раиси ја прославуваат неговата смрт како Нова година

Иранците ширум светот ја слават фаталната хелихоптерска несреќа и смртта на омразениот иранскиот претседател Ебрахим Раиси, откако хеликоптерот со него и неговиот министер за надворешни работи се урна во неделата.

Иако иранскиот врховен лидер Али Хамнеи прогласи дека нацијата ќе прогласи петдневна жалост по смртта на претседателот Ебрахим Раиси во катастрофалната хеликоптерска несреќа во планинскиот северозападен дел од земјата вчера, жртвите на неговиот мрачен режим во Иран и нивните најблиски танцуваат и наздравуваат за неговата фатална хеликоптерска несреќа

Многу Иранци ја слават неочекуваната смрт на претседателот, кој се стекна со репутација на брутален, тврдокорен извршител на волјата на Хамнеи, кој беше наречен „Касап на Техеран“ по неговата улога како еден од судиите кои го надгледуваа егзекуцијата на илјадници политички затвореници во доцните 1980-ти по иранско-ирачката војна.

Иран Интернешнл доби снимка од славенички огномет на небото над Иран откако повеќе Иранци се појавија на социјалните мрежи со видеа како ја слават смртта на омразениот ирански претседател Ебрахим Раиси.

„Да ја прославиме добрата вест за падот на хеликоптерот на Ебрахим Раиси“, рече еден жител на Техеран слушнал во видеото испратено до Iran International.

Повеќе видеа добиени од Iran International покажуваат дека Иранците гледаат и навиваат со огномет, наводно, како одговор на веста.

Има извештаи дека Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) го зголемува своето присуство како одговор за да спречи бунт.

Џонатан Харуноф, новинар и аналитичар од Израел и Иран изјави за Иран Интернешнл дека Раиси стана синоним за сè што противниците на Исламската Република во Иран и во странство презираат.

„Широко распространета бирократска корупција, тажно економско лошо управување, небесно висока инфлација, висока невработеност. Да не зборуваме за строга цензура и строги казни или смрт за политичко несогласување“, рече Харуноф.

Активистката за права на жените Масих Алинеџад го прогласи денешниот ден за „Светски ден на хеликоптерот“ и рече дека ова е „единствената несреќа во историјата каде што сите се загрижени доколку некој преживеал“.

Видеата што циркулираат на платформата Х, исто така, покажуваат дека Иранците во Иран танцуваат на вестите за несреќата на Раиси и потенцијалната смрт.

И Иранците во дијаспората се радуваат. Во Лондон луѓето излегоа да ја покажат својата среќа, организирајќи танцова забава пред амбасадата на Исламската Република Иран.

„Некои Иранци на интернет објавуваа со потсмев дека иако местото и состојбата на Раиси остануваат непознати, теориите на заговор веројатно ќе се размножуваат, особено во врска со тоа дали Мосад стои или не зад ова. Иако ова беше поверојатно несреќа поврзана со лошо време“, рече Харуноф.

Харуноф рече дека има една шега што експлодираше и даде ново значење да не веруваш во се што ќе прочиташ.

Една посебна шега што на крајот излезе од контрола беше дека пилотот на хеликоптерот всушност бил агент на Мосад по име Ели Коптер – а главната страница на Телеграма на Хамас продолжи да го цитира тоа како факт.

Жртвите на иранската влада исто така се појавуваат на социјалните мрежи за да ја изразат својата радост.

„Многу сум среќна што гледам насмевки на вашите лица.“

Вака реагираа ќерките на антирежимскиот демонстрант Мино Маџиди, 62-годишна мајка, која беше застрелана од безбедносните сили со 167 сачмарки во Керманшах и умре за време на бунтот Жена-Живот-Слобода во 2022 година, објавија како пијат и наздравуваат на вестите.

Две Иранки, кои беа брутално нападнати од иранските безбедносни агенти за време на националните бунтови во 2022 година, објавија видео на X заедно во кое го слават потенцијалниот крај на мажот кој спроведуваше дискриминаторски закони што доведоа до нивно мачење.

Мерседех Шахинкар беше на протест со нејзината мајка во Техеран, предизвикан од смртта на Махса Џина Амини, кога агент од обезбедувањето истрела проектил што и го извади окото.

Другата жена во видеото е Сима Морадбеиги. Морабеиги, млада мајка, ја загуби мобилноста на десната рака откако беше застрелана од иранска револуционерна гарда во раката за време на протестите Жена-Живот-Слобода.

При крајот на видеото, Мерседех вели: „Се враќаме [во Иран] со овие куфери“.

Драган Мишев (ЦивилМедиа)

Треба да знаете
Moже да ве интересира