Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Семејствата на израелските заложнички објавуваат потресни снимки од киднапирањето за да извршат притисок врз Нетанјаху, тела на четворица заложници пронајдени во Газа

Семејствата на седум жени израелски војници заробени од Хамас за време на нападите на 7 октомври објавија графички снимки од нивното киднапирање додека вршат притисок врз владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху да обезбеди нивно ослободување.

На видеото се гледаат жените – целиот персонал на израелските одбранбени сили (ИДФ) – наредени до ѕид, со врзани раце. Лицата на некои од жените се со модринки и крвави.

Снимката претходно ја објави Хамас, според Форумот за фамилии на заложници. Групата за кампања го доби од Израелската држава (ИД), која претходно го монтираше видеото за да ги исклучи највознемирувачките сцени.

„Секое ново сведочење за она што им се случи на заложниците ја повторува истата трагична вистина – мораме сите да ги вратиме дома, сега“, се вели во соопштението за печатот од Форумот за семејства на заложници во средата.

Жените беа киднапирани за време на рацијата на Хамас во израелската воена база Нахал Оз, во близина на северниот дел на Појасот Газа, како дел од нападите на милитантната група врз Израел, во кои загинаа околу 1.200 луѓе, а повеќе од 250 беа заробени и земени како заложници во енклавата.

По нападот, Израел започна војна во Газа во која загинаа повеќе од 35.000 Палестинци во последните седум месеци, според палестинското Министерство за здравство во Газа.

Киднапираните жени работеле како набљудувачи на ИД, улога која вклучува следење на безбедноста на границата на Израел.

Видеото од тешкото искушение беше објавено во јавноста додека се зголемува притисокот врз Нетанјаху да обезбеди ослободување на Израелците кои сè уште ги држи Хамас, што неговата влада ја направи клучна цел на офанзивата во Газа. Бројните обиди да се постигне договор за заложници за прекин на огнот со Хамас пропаднаа во последниве месеци, што ги налути оние во Израел кои водат кампања за враќање на заробениците.

„Државата Израел не може да прифати реалност во која нејзините граѓани постојано чувствуваат дека нивните животи се загрозени и страдаат од непопустлив страв и вознемиреност“, соопшти Форумот за семејства на заложници кога го објави видеото во средата.

„Со секој изминат ден, станува се поголем предизвик да се вратат заложниците дома – живите за рехабилитација и убиените за правилно погребување. Израелската влада не смее да губи ниту еден момент; денес мора да се врати на преговарачка маса!“

Нетанјаху во средата рече дека е „згрозен од видеото кое го прикажува киднапирањето на нашите драги набљудувачи на терен“. Тој рече дека Израел „ќе продолжи да прави сè за да ги врати дома“ и „суровоста на терористите на Хамас само ја зголемува мојата решеност да се борам силно до уништувањето на Хамас, за да се осигурам дека она што го видовме оваа вечер нема да се повтори“.

Министерот за воен кабинет Бени Ганц рече дека кога првпат го гледал видеото, му се „вртело во стомакот“. Сепак, вели Ганц, „одговорноста на лидерите не е само да ја гледаат реалноста во очи – таа е да создадат поинаква реалност дури и кога станува збор за тешки одлуки. И тоа е наша одговорност“.

За да види светот

Една од жените прикажани на видеото, Ори Мегидиш, била спасена од ИД во специјална операција 23 дена откако била грабната.

Друга, Ноа Марчијано, каплар на ИД, беше убиена додека беше во Газа, а нејзиното тело беше вратено во Израел во ноември.

Но, пет од седумте – Лири Албаг, Карина Ариев, Агам Бергер, Даниела Гилбоа и Наама Леви – остануваат во заробеништво, повеќе од седум месеци откако беа одведени преку граница.

Мајката на Наама Леви во средата изјави за Си-Ен-Ен дека нивното враќање дома не е главен приоритет на израелската влада, велејќи дека некои членови на владата не го ни гледале видеото.

„Министрите и членовите на владата беа замолени да гледаат верзија на ова видео на нивните состаноци, а некои од нив одбија и рекоа дека сакаме да спиеме добро навечер“, рече Ајелет Леви Шачар, додавајќи: „Значи, ако е ова реакцијата кога е нивна должност да ги гледаат овие материјали, ова е нивна работа, за да можат да донесат правилни одлуки, тогаш мислиме дека треба да го објавиме тоа за нашите граѓани, за светот да го види“.

Пронајдено телото на четвртиот заложник од Газа еден ден по пронаоѓањето на останките на уште тројца

Израелската војска во саботата објави дека го извлекла телото на заложник од Појасот Газа, еден ден откако соопшти дека ги извадила останките на уште тројца од опколената територија.

Заложникот беше идентификуван како Рон Бенџамин, кој беше убиен на 7 октомври на раскрсницата Мефалсим за време на нападот на Хамас, изјави на прес-конференција портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ), контраадмиралот Даниел Хагари. Телото на Бенџамин беше киднапирано од Хамас и однесено во Газа, додаде тој.

Тројцата претходни заложници беа идентификувани како Шани Лук, Амит Бускила и Итшак Гелернтер, рече Хагари на прес-конференција во Тел Авив во петокот. Сите тројца беа земени како заложници на 7 октомври и беа убиени додека бегаа од музичкиот фестивал Нова, а нивните тела беа однесени во Газа, соопшти ИД.

„Тие го славеа животот на музичкиот фестивал Нова и беа убиени од Хамас“, рече тој.

Телата беа идентификувани од властите, а семејствата се информирани, рече Хагари, додавајќи дека телата се пренесени на медицинските работници за вештачење.

За време на прес-конференцијата Хагари не откри каде се пронајдени телата. Тој рече дека телата биле пронајдени за време на заедничка операција на ИД и Шин Бет.

Аналитичарот на Си-Ен-Ен и известувач на Аксиос, Барак Равид, цитирајќи го портпаролот на ИД, објави дека телата биле пронајдени во тунел во Газа.

Нисим Лук, татко на Шани Лук, чие тело беше едно од пронајдените, исто така, за израелските медиуми изјави дека телото на неговата ќерка е многу добро сочувано бидејќи било чувано во „длабок и многу ладен тунел“.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја изрази својата тага во пост на Х во петокот.

„Срцето се кине поради големата загуба. Мојата сопруга Сара и јас тагуваме со семејствата. Сите наши срца се со нив во овој час на тагување“, рече тој.

„Ќе ги вратиме сите наши заложници, мртви и живи подеднакво. Им честитам на нашите храбри сили кои со решителна акција ги вратија нашите синови и ќерки дома“, додаде тој.

Од тројцата заложници, израелската влада претходно ја потврди смртта само на Лук.

23-годишната германско-израелка била прогласена за мртва од израелското Министерство за надворешни работи кон крајот на октомври. Извор поврзан со нејзината идентификација изјави за Си-Ен-Ен дека смртта на Лук била објавена откако форензичарите пронашле фрагмент од коска од нејзиниот череп.

Нејзиното безживотно тело беше видено на видеото на задниот дел од камион на Хамас по нападот на музичкиот фестивал.

Семејството на Лук рече дека чувствуваат одредено помирување сега кога нејзиното тело е обновено. Во изјавата дадена за Си-Ен-Ен, семејството рече дека ИД дошле во нивната куќа во петокот и ги информирале дека успеале да го изнесат телото на Лук од тунел во Газа и да ја вратат во Израел.

„Секоја ваква вест не враќа во ужасниот момент кога моравме да дознаеме дека нашата сакана ќерка беше брутално убиена од Хамас на 7 октомври. Сепак, исто така е олеснување да се врати телото и сега можеме да го закопаме блиску. Тоа ни дава некаков вид помирување“, велат од семејството.

„Сакаме да ја паметиме Шани како убава и мирољубива личност што таа беше, која сакаше музика, танцување и животот. Нам и на многу други луѓе во светот ни донесе светлина и верба во добро. Вака избираме да се сеќаваме на Шани“, се додава во соопштението.

Околу 240 луѓе беа земени како заложници и преместени во Газа за време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, во кој загинаа повеќе од 1.200 луѓе. За седум месеци од тој напад, Израел започна војна во Газа во која загинаа повеќе од 35.000 Палестинци, според палестинското Министерство за здравство.

Малку повеќе од 100 заложници беа ослободени за време на договорот за ослободување во ноември, но ИД верува дека се уште се држат 132 заложници во Газа, од кои 128 беа земени на 7 октомври.

ИД верува дека од тие 132 заложници, 40 се веќе мртви, вклучително и двајца кои беа земени во 2014 година.

Договорот за ослободување на преостанатите заложници остана неостварлив со месеци, и покрај рундите разговори меѓу преговарачките тимови на Израел и Хамас.

Минатиот петок, милитантите на Хамас рекоа дека израелското отфрлање на планот за прекин на огнот поднесен од посредниците на преговорите во Каиро, ги вратил разговорите за ослободување на заложниците на почеток.

Изјавата дојде еден ден по последната рунда разговори за примирје и договор за заложници во Газа, кои завршија во Каиро, без договор.

Милитантната група, исто така, го обвини Нетанјаху дека ги попречува преговорите за прекин на огнот, за да ги искористи преговорите како параван за напад врз градот Рафах во јужна Газа.

Драган Мишев (ЦивилМедиа)

Треба да знаете
Moже да ве интересира