Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Левичарската опозиција во Франција најави дека заедно ќе оди на предвремени парламентарни избори подоцна овој месец за да се бори против партијата на претседателот Емануел Макрон и десничарското движење на Марин Ле Пен.

Социјалистите, зелените, комунистите и екстремно левичарската партија ЛФИ во заедничка изјава повикаа на алтернатива на Макрон и борба против расистичкиот проект на екстремната десница. Најавија и дека ќе поддржат заеднички кандидат во првиот круг од изборите во сите изборни единици.

Француската левица и претходно соработуваше, но во последните две години тие се разидоа поради различните позиции во однос на војната во Украина, но и она што се случува во Појасот Газа.

Францускиот претседател Макрон повика на вонредни парламентарни избори откако неговата партија претрпе тежок пораз на европските избори во неделата.

Според првите анкети, досега водство има Националниот собир на Марин Ле Пен.

Треба да знаете
Moже да ве интересира