Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Мартин Шулц: ЕУ не испорача почеток на преговорите со Северна Македонија заради „предавството“ на Франција

„Преспанскиот договор и улогата на Алексис Ципрас и Зоран Заев и неговите тимови се историски. Решија проблем кој на граѓаните им обезбеди мирно решение и отворија просперитет за идните генерации, но ЕУ не испорача почеток на преговори со Северна Македонија заради политичкото предавство на Франција“, истакна Мартин Шулц, претседател на Фондацијата Фридрих Еберт и поранешен претседател на Европскиот Парламент во видео обраќање на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина по повод 6 години од Преспанскиот договор во организација на Институтот Алексис Ципрас и Фондацијата Заев.

„Двете држави постигнаа историски договор, а јас бев засрамен што ЕУ не испорача, како што беше ветено, дека ќе ги започне преговорите со Северна Македнија штом ќе се потпише договорот“, истакна Шулц.

Треба да знаете
Moже да ве интересира