Олександр Урбанович: Рускиот диктатор е одвоен од реалноста и опседнат со псевдоисториски илузии

На денешниот протестен марш што се одржа од Алејата Украина до руската амбасада во Скопје се обрати Олександр Урбанович, претседател на Здружението на Украинците „Лесја Украинка“, кој им порача на присутните и на целиот свет дека воената поддршка за Украина е повеќе од потребна за „да се спречи поголема војна во Европа и верижна реакција на меѓудржавни војни ширум светот“. Тој, меѓу другото, истакна дека украинскиот народ веќе две години живее со звуците на сирените, децата одат на училиште и се кријат во скривници, родителите се плашат за нивната безбедност.

Во продолжение следува целото обраќање на Урбанович:

„Режимот на Кремљ се обидува да ја промени картата на светот, да ја преработи историјата и да ја уништи меѓународната заедница која се темели врз основа на закони и прописи. Поробувањето на Украина требаше да биде само еден од чекорите кон поголем план: повторна поделба на светот. Благодарение на храброста на украинскиот народ, Русија и сега, по две години сеопфатната војна, сè уште е заглавена на првиот чекор.

Плановите на Путин далеку ги надминуваат границите на Украина, по 24 години на власт, рускиот диктатор е одвоен од реалноста и опседнат со псевдоисториски илузии, според него Русија е над меѓународното право, а својата мисија тој ја гледа во проширување на руската територија, а гласноговорниците на неговиот режим редовно им се закануваат на другите европски земји и создаваат дезинформации и пропаганда.

Поддршката на Украина сега и придонесот за победата на Украина над вооружената агресија на Русија е најдобриот начин да се спречи поголема војна во Европа и верижна реакција на меѓудржавни војни ширум светот.

Само преку единство и стабилност пред очите на руската агресија и терор е возможно враќање на безбедносната архитектура на Европа.

За победа во војната потребни се две работи: издржливост и воена поддршка. Херојските украински бранители докажаа дека Украина е способна да се спротивстави, да го победи крвавиот руски режим и да ги ослободи сите привремено окупирани територии со потребната воена поддршка.

Со оглед на димензиите на војната, на Украина и треба голема количина на оружје и муниција за да се бори во фронтот долг 1.200 километри. Главните приоритети на Украина се совремеба авијација, воздушна одбрана, артилериска муниција, беспилотни летала, радиоелектронска борба и оклопните возила.

Украина ќе победи!

Слава Україні! “

На собирот денеска учествуваа повеќе десетици луѓе, кои со своето присуство ја изразија својата поддршка кон хероизмот на Украина и покажаа гнев и незадоволство поради спроведениот тероризам од страна на Русија. Колоната ја предводеше амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Лариса Дир.

Г. Т.

Преземено од Цивил Медиа

Треба да знаете
Moже да ве интересира