Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Политико: Не очекувајте возбудлива битка за највисоките позиции во ЕУ, веќе се договорени лицата што ќе ги преземат

По изборите за Европскиот парламент, фокусот се префрли на тоа кој ќе заземе една од четирите клучни позиции во Европската унија, но се чини дека тие позиции се веќе резервирани, пишува бриселски Политико.

Порталот наведува дека имало невообичаено ран консензус за главните позиции, па Урсула фон дер Лајен останува претседател на Европската комисија, Португалецот Антонио Кошта станува претседател на Европскиот совет, Роберта Мецола од Малта останува претседател на Европскиот парламент, додека на позицијата шеф на дипломатијата на ЕУ доаѓа Каја Калас од Естонија.

„Ако очекувавте месечни дуели, возбудливи политички акции и бриселски моќници кои вадат остри ножеви за да обезбедат врвни работни места во ЕУ по европските избори, можеби ќе бидете разочарани“, пишува Политико. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира