Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Русија ослободува затворенички за да се приклучат на војната во Украина

Руската војска почна да користи и друг, дополнителен извор на работна сила, почна да испраќа осуденички да се борат во Украина.

Жените осуденички во Русија се приклучуваат на руските воени напори против Украина. На затвореничките им ветувале помилувања и месечна плата од 2.000 долари за време на регрутирањето. Но,  ова е првпат да бидат испратени на бојното поле откако потпишаа минатата година.

Група осуденички беа ослободени од затвор во близина на Санкт Петербург минатиот месец за да се борат во Украина, објави во понеделникот Њујорк тајмс, цитирајќи две поранешни затворенички со кои разговарал. Според Тајмс, околу 10 отсто од 400-те затвореници во затворот потпишале договор со војската минатата година.

Воените регрутери им нуделе на затвореничките едногодишни договори како борбени медицински лица, радио оператори во првите редови и снајперисти. Покрај помилувањата, регрутите ќе добиваат и месечна плата од 2.000 долари.

Но, ова не е првпат пријавените жени осуденички да бидат испратени да се приклучат на борбите во Украина.

Во март 2023 година, во статија на Евромајдан прес, Олга Романова, шеф на организацијата „Русија зад решетки“, го потврди она што го известуваа украинските воени извори од крајот на минатата година: затвореничките во Русија се испраќаат во Украина за да ги пополнат исцрпените редови и на ПВК Вагнер и на руската редовна армија. .

Таа вели дека слушала за такви работи од крајот на 2022 година, но сега има дополнителни докази во форма на видувања на специјални возови кои превезуваат жени од затворите и затворските логори во јужните делови на Руската Федерација до Украина.

Сè додека ПВЦ „Вагнер“ пред еден месец не објави дека повеќе нема да регрутира затвореници, се чини дека таа, а не руската редовна армија беше главниот регрутер на жени за служба во Украина. Сега, се чини дека практиката на користење на затворенички не е завршена, туку едноставно се префрли на редовните руски воени единици.

Таквата употреба на затворенички е уште еден показател дека Москва е соочена со огромни загуби и е подготвена да ги искористи речиси сите мерки за да најде дополнителни трупи без да најави општа мобилизација која лесно може да предизвика антивладини акции низ целата земја.

Сé уште не е јасно дали ова ослободување на осуденичките е почеток на поголема, национална програма. Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар испратено надвор од редовното работно време.

Потпирањето на руската војска на војување до изнемоштување ја сврте кон неортодоксни и контроверзни мерки за регрутирање за да ги поттикне нејзините воени напори.

Затворениците одамна се главни во руските вооружени сили. Во декември 2022 година, американското Министерство за одбрана процени дека руската платеничка организација Вагнер група има околу 40.000 затвореници кои служат на фронтот.

Русија регрутирала толку многу затвореници што нејзината затворска популација значително се намалила. Заменик-министерот за правда на Русија, Всеволод Вуколов, во октомври изјави дека затворската популација во земјата опаднала од 420.000 пред војната на 266.000, што е историски најниско ниво, пишува Вашингтон пост.

Според владините статистики и поборниците за права, Русија ослободила до 100.000 затвореници за да ги испрати да се борат во Украина,  многу поголем број отколку што беше претходно познато.

Остриот пад на бројот на затвореници е доказ дека Министерството за одбрана продолжи агресивно да регрутира осудени криминалци дури и откако го блокираше пристапот до затворениците од платеничката група Вагнер, која беше пионер во кампањата за размена на помилување за воена служба.

Претходно во март, локален функционер им рече на пратениците дека некои затвори мора да бидат затворени поради „еднакратното големо намалување на бројот на осуденици“, пишува рускиот весник Комерсант.

И не се само затворениците.

Руските власти почнаа да гледаат на африканските мигранти во земјата. На африканските работници мигранти и студенти им се закануваше депортација доколку не се согласат да се борат во Украина, објави Блумберг во неделата.

Но, насочувањето на нејзиното население во војската ризикува да го влоши и онака несигурниот руски пазар на труд.

Во декември, Економскиот институт на Руската академија на науки соопшти дека руската економија има недостиг од околу 5 милиони работници.

„Невработеноста е 3%, а во некои региони е уште помала. Ова значи дека практично нема работници во економијата“, рече гувернерот на руската централна банка Елвира Набиулина во ноември.

Драган Мишев/ЦивилМедиа

Треба да знаете
Moже да ве интересира