Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ОН: Околу 360.000 луѓе ја напуштиле Рафах во текот на изминатата недела

Околу 360.000 луѓе го напуштиле најјужниот град во Газа, Рафах, во изминатата недела, според главната агенција на ОН за помош во Газа, пренесува Си-Ен-Ен.

Луѓето излегуваат од Рафах по израелските повици за евакуација пред планираната голема копнена офанзива.

Според УНРВА, само од неделата побегнале најмалку 60.000 луѓе.

„Во меѓувреме, во северниот дел на #Газа бомбардирањето и другите наредби за евакуација создадоа поголемо раселување и страв за илјадници семејства. Нема каде да се оди. Нема безбедност без #примирје“, објавија денеска од  УНРВА на X.

Филип Лазарини, генералниот комесар на УНРВА, предупреди еден ден претходно дека повеќето луѓе во енклавата веќе се преселувале еднаш месечно во просек за да избегнат израелско бомбардирање.

„Тврдењето за „безбедни зони“ е лажно и погрешно. Ниту едно место не е безбедно во #Газа. Период“, рече Лазарини.

Највисоките американски официјални лица во текот на викендот повторија остри предупредувања против израелската инвазија на Рафах, предвидувајќи дека копнената офанзива ќе доведе до широко распространети цивилни жртви.

Евакуација на Рафах

Според Норвешкиот совет за бегалци, областа каде што израелските одбранбени сили им рекоа на луѓето во источен Рафах да одат на 6 мај, е преопширена и нема капацитет и услуги за сместување на 1,4 милиони раселени цивили.

Обединетите нации и хуманитарните групи проценуваат дека некаде помеѓу 1,2 и 1,4 милиони луѓе живееле во областа Рафах пред да започне израелската операција во источниот дел на градот.

Сателитските снимки испитани од Си-Ен-Ен минатата недела покажаа дека градовите со шатори во неколку делови на Рафа се попразни од претходно.

Треба да знаете
Moже да ве интересира