Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Утре претпладне се очекува вонредна изјава на украинскиот претседател Зеленски за Самитот за мир и развојот на воената ситуација во земјата

Извори од МНР на Украина најавија дека утре претпладне претседателот Володимир Зеленски ќе се појави пред светската јавност со вонредна и исклучително важна изјава поврзана со Самитот за мир за Украина, како и за воените дејствија на руската федерација, дознава ЦИВИЛ МЕДИА.

Како што е досега познато, веќе се пристигнати повеќе од 70 потврди за учество на ниво на шефови на држави и влади и организации. Половина од потврдите моментално доаѓаат од Европа, а другата половина од остатокот од светот. Своето учество јавно го најавија 11 држави, вклучително и Индија, претседателот на Европската комисија и Германија.

Треба да знаете
Moже да ве интересира