Француски сајбер-безбедносни експерти идентификувале мрежа за ширење дезинформации со седиште во Москва

Француската агенција Вигинум, која беше формирана во 2021 година за да открива странски субјекти коишто имаа за цел да влијаат на јавното мислење во интернет просторот, објави дека Русија отвори пат за нов бран на онлајн манипулации во пресрет на европските и другите круцијални национални избори во Европа годинава.

Француски воени и сајбер-безбедни експерти соопштија дека идентификувале мрежа со седиште во Москва која шири пропаганда и дезинформации во западна Европа, пишува во својата статија лондонски Гардијан.

Француската агенција Вигинум, која беше формирана во 2021 година за да открива странски субјекти коишто имаа за цел да влијаат на јавното мислење во интернет просторот, објави дека Русија отвори пат за нов бран на онлајн манипулации во пресрет на европските и другите круцијални национални избори во Европа годинава.

Агенцијата вели дека онлајн мрежата, која ја нарече „Портал Комбат“, вклучува најмалку 193 веб страници кои шират проруска пропаганда за одбрана на руската инвазија на Украина и критикување на владата во Киев. Голем дел од дезинформациите насочени преку сајтовите на социјалните медиуми и апликациите за пораки се насочени кон оние кои пропагираат теории на заговор.

Истражувачите на Вигинум, кои ја идентификуваа и анализираа мрежата помеѓу септември и декември минатата година, велат дека трагите на кампањата за масовно дезинформирање може да се следат сѐ до Москва. Еден проруски канал на француската апликација за мобилни и десктоп пораки Телеграм објавува „речиси континуирано“ до девет статии на час.

Европската комисија, НАТО и агенциите на ОН ги рангираа дезинформациите меѓу најголемите закани за демократијата во 2024 година. На неодамнешната конференција на високо ниво во Брисел, висок претставник на НАТО рече дека дезинформациите сега се класифицирани како „прашање за национална безбедност“. Сојузниците во алијансата се согласни меѓу себе дека хибридните напади со дезинформации „може да достигнат ниво на вооружен напад“.

Гардијан потсетува на изјвата на генералната секретарка за комуникации на ОН, Мелиса Флеминг, која на една конференција рече дека „дезинформациите создаваате не само магла за вистината за војната, туку повеќе сомнеж и повеќе омраза“ и дека ги поткопува мировните сили.

Во обраќањето на истата конференција, шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека оваа нова војна „не е за бомби што можат да ве убијат“, туку за зборови и идеи „што можат да го колонизираат вашиот ум“.

Вера Јурова, заменик-претседателка на ЕУ за вредности и транспарентност, одговорна за медиумски и дезинформациски портфолија, рече: „Секој ден ги гледаме акциите на Кремљ да шири пропаганда и да се меша во демократиите. Од бесрамните лаги на Путин среде бел ден до скриената мрежа на пропагандни извори што сега е откриена, Кремљ не штеди напор. А не треба ниту ЕУ“.

Таа додаде дека ја поздравува „силната решеност“ на Франција, Германија и Полска да „го возвратат ударот“.

Сајтовите поврзани со мрежата за дезинформации не произведуваат оригинален материјал, туку се поставени за да го преплават интернетот со материјали од руски и проруски личности на социјалните мрежи, руските агенции за печат и други официјални портали и пејџови на социјалните мрежи лојални на Москва, велат француските специјалисти за одбрана.

Од руската инвазија на Украина пред две години, локациите беа насочени кон руските заедници во Украина и „неколку западни земји“, вклучувајќи ги Франција, Германија, Австрија, Полска, Шпанија, Велика Британија и САД.

Извештајот на Вигинум, објавен во понеделникот, вели: „Иако оваа мрежа од најмалку 193 веб страници првично покриваше вести од руски и украински локалитети, таа се промени еден ден откако Русија ја нападна Украина и почна да ги таргетира окупираните украински територии, а потоа неколку западни земји кои ја поддржуваат Украина и нејзиното население“.

„Се чини дека главната цел е да се покрие руско-украинскиот конфликт со позитивно прикажување на ‘специјалната воена операција’ и оцрнување на Украина и нејзините водачи. Многу идеолошки ориентирана, оваа содржина постојано прикажува неточни или погрешни наративи“, се вели во извештајот на Вигинум, како што пренесува Гардијан.

Во извештајот се вели дека мрежата, исто така, „директно придонесува за поларизација на франкофонската дигитална јавна дебата“. За да допре до широка публика, избира „извори на проруска пропаганда според целната локација, масовна автоматизација во дистрибуцијата на содржината или оптимизација на пребарувачите“.

Вигинум вели дека пропагандната кампања вклучува три „екосистеми“, од кои едниот го користи името на веб-локацијата Правда, проследено со доменот на највисоко ниво на кодот на државата (fr, de, pl, es, com), формиран во јуни 2023 година и се покажа дека има „ идентични технички карактеристики: заедничка IP адреса хостирана на сервер лоциран во Русија“.

„Понатаму, овие сајтови емитуваат содржина со слични про-Кремљ наративи, особено за наводната легитимност на ‘специјалната воена операција“, оцрнувајќи ја Украина и нејзините водачи или критикувајќи го ‘колективниот Запад’“, се вели во извештајот.

Друга мрежа на веб-локации беше насочена првенствено на публиката што зборува руски во Украина и беше формирана помеѓу 3 април 2022 година – нешто повеќе од еден месец по руската инвазија – и 17 декември 2022 година“, наведува Вигинум.

Иако најголемиот дел од пропагандата е фокусирана на конфликтот во Украина, Вигинум вели дека минатото лето страницата француска Правда објави материјал за „различни кризи“ кои вклучуваат присуство на француски трупи во Сахел, вклучително и оние во Нигер и Габон.

Сепак, безбедносните експерти велат дека масовната кампања за пропаганда и дезинформација изгледа има ограничен успех: Просечниот сообраќај на петте портали во ноември 2023 година бил 31.000 посети, а најмалку посетен е оној што ја таргетира Франција.

Треба да знаете
Moже да ве интересира