Нова влада на Словачка: Фицо формираше коалиција со левицата и ултрадесницата

Партијата на поранешниот популистички премиер на Словачка Роберт Фицо, кој планира да престане да испраќа воена поддршка за Украина, денеска потпиша договор со две партии, левичарска и крајно десна партија, за формирање коалициска влада.

Левичарската партија Смер на Фицо, која освои 42 места во парламентот од 150 места на парламентарните избори на 30 септември, потпиша договор за коалиција со левичарската партија Глас, која беше трета со 27 пратеници и ултранационалистичката, проруска Словачка национална партија, која има 10 пратеници во парламентот.

Лидерот на партијата Глас Питер Пелегрини, поранешен заменик на Фицо во партијата Смер, се раздели со поранешниот и очигледно иден премиер по поразот на претходните избори во 2020 година. Коалицијата со Пелегрини сега му овозможува на Фицо да постигне мнозинство.

Засега не се знае кога членовите на новата влада би можеле да положат заклетва пред претседателката на државата Зузана Чапутова. Фицо изрази надеж дека ќе ја претставува Словачка на следниот самит на лидерите на земјите членки на Европската унија, кој е закажан за крајот на октомври. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира