Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Путин нуди мир, под услов да ја задржи контролата врз веќе освоените територии во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да ја прекине третата година од војната со Украина и да склучи примирје, под услов да ја задржи контролата врз веќе освоените територии. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на пет извори блиски до рускиот претседател.

Според соговорниците на агенцијата, Путин разбира дека за понатамошна офанзива ќе биде потребно повторување на масовна мобилизација, чиј прв бран – есента 2022 година – го намали рејтингот на владата и предизвика стотици илјади руски граѓани да избегаат во странство.

Затоа, велат изворите на Ројтерс, Путин е подготвен да стави крај на војната, иако неговите првични цели – целосно заземање на териториите на регионите Донецк и Луганск во Украина (ДПР и ЛПР) – остануваат неисполнети.

Кремљ е уверен дека ќе успее да го продаде резултатот од инвазијата на „населението“ како „победа“. „Путин ќе каже дека победивме, дека НАТО не нападна, а ние го задржавме нашиот суверенитет и дека имаме копнен коридор до Крим“, објаснува еден од изворите на Ројтерс.

Клучниот услов на Путин, според кој не е подготвен на никакви отстапки, е зачувување на сите територии заземени од руската армија, велат сите соговорници на агенцијата. Ако Западот го одбие неговиот предлог, Путин е подготвен да продолжи да се бори, велат тие.

Сличен предлог Кремљ даде на крајот на минатата година, но по преговорите на ниво на медијатори идејата беше отфрлена. Во февруари, САД одбија да разговараат за примирје без учество на Киев, изјавија извори за Ројтерс.

Но, оттогаш, ситуацијата на линијата на фронтот стана покомплицирана за украинските вооружени сили, кои останаа без помош од Западот и беа принудени да предадат територии во регионот на Донбас и Харков. Путин очекува неговата армија да продолжи полека да напредува подлабоко во Украина, од која веќе контролира 18 проценти. Како резултат на тоа, според извори на Ројтерс, Кремљ се надева дека самиот украински претседател Владимир Зеленски ќе излезе со мировен предлог.

Путин се обложува дека Западот ќе продолжи да ја одложува воената помош за Украина, а исто така смета и на демографските предности на Русија, кои – барем засега – му дозволуваат на Кремљ да одржува бројна предност во однос на украинските вооружени сили на бојното поле дури и без најава за мобилизација.

Но, најголемата војна во Европа од Втората светска војна, според западните разузнавачки извори, веќе ѝ донела на Русија загуби од речиси половина милион убиени и ранети. И Кремљ стравува дека „ветераните“ кои ќе се вратат од фронтот ќе имаат проблеми да најдат работа и да заработат приход. А тоа, пак, може да предизвика тензии во општеството, велат извори на Ројтерс.

Официјалната позиција на САД за иницијативите на Путин останува иста: мировното решение во Украина мора да го земе предвид нејзиниот „територијален интегритет во меѓународно признатите граници“, изјави за Ројтерс портпаролот на Стејт департментот.

„Русија може да ја заврши војната во секое време ако ги повлече своите војници од Украина, наместо да продолжи со брутални секојдневни напади врз украинските градови, пристаништа и луѓе“, додаде дипломатот.

Треба да знаете
Moже да ве интересира