Рама: Економските ветувања од Берлинскиот процес не се исполнети, да се живее без ЕУ не е лесно

 Албанскиот премиер Еди Рама на почетокот на Самитот на Берлинскиот процес, откако ги поздрави учесниците, во своето обраќање ги истакна разликите меѓу земјите членки и земјите кои не се членки на Европската унија.

Според него, економските ветувања од Берлинскиот процес не се реализирани.

-Сите ние силно веруваме во потребата од заеднички покрив, дури и заеднички ров во овие тешки времиња. Војна на прагот на Европа, што покажува дека светот се менува побрзо. Нападот во Израел принуди една демократска нација да се брани. Едно прашање за кое размислувам е како реагираме на оваа сцена што се одвива пред нашите деца. Најголемиот политички предизвик е болната поделба меѓу членките на ЕУ и не-членките. Да се живее без ЕУ не е лесно, оцени тој.

Сакам, рече тој, да го поставам прашањето: Можеме ли да си ги дозволиме овие поделби?

-Во 2014 година, лидерите на Западен Балкан се сретнаа во Берлин, што беше пресвртница. Економските ветувања од Берлинскиот процес не се реализирани, особено кога се споредуваат со трансформативниот начин на размислување што тој го донесе. Меркел ова го истакна на средбата во Полска. Таа рече дека демократијата без инфраструктура не може да се реализира. Ги цениме напорите на Фон дер Лајен. Ова е првиот храбар чекор по фрустрирачките повторувања и сега сме на точка каде што разговараме за економијата. Додека напорите за отстранување на тарифите, процесот беше попречен од долготрајните спорови меѓу неколку земји во регионот, нагласи Рама.

Нашите соседи од ЕУ, посочи тој, имаат добиено над 4.500 евра по глава на жител, додека нашите земји добиваат 38 евра по глава на жител, па „оваа поделба ја продлабочи нашата поделба во истата куќа на Европа“.

-Во овој пејзаж кој брзо се развива, ние мора да обезбедиме хармонично постоење на Европа. Ајде да се справиме со овие поделби пред да се подели Европа, порача Рама.

Поздравувајќи го новиот економски план, Рама посочи дека веќе „преземаме значајни чекори за големи политички и економски промени на Западен Балкан“.

-Ова е првиот храбар чекор по фрустрирачките повторувања на справување со серија документи. Сега сме на точка каде што разговараме за економијата, потенцираше Рама.

Пред почетокот на самитот Рама пред учесниците ја претстави сликата „Киднапирањето на Европа“ на италијанскиот сликар Џовани Доменико Черини. Презентацијата на сликата беше придружена и со современ танц подготвен од кореографот Анѓелин Прелокај. 

Треба да знаете
Moже да ве интересира