Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Што пишуваа(т) руските пропагандисти за посетата на Бајден на Киев

Веднаш после веста за доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден во Украина, се појавија многу дезинформации во анонимните канали на Телеграм кои емитуваат проруска реторика.

Тимот аналитичари на „Медиа детектор“ ги издвои главните дезинформирачки наративи.

1. Бајден дојде да ја „пацифизира“ војната во Украина

Тие рекоа дека причина за ненадејната посета се „тајните договори“ со Москва, за кои Бајден наводно сака лично да го извести Зеленски. Пропагандистите инсистираат на тоа дека САД и „колективниот Запад“ се уморни не само од темата за Украина, туку и од нејзината „неволност“ да седнат на преговарачка маса.

Сепак, сето тоа се неосновани претпоставки, бидејќи авторите на анонимните телеграмски канали не даваат никакви факти или докази кои би укажале дека Бајден ја „цеди“ Украина. Во моментов, нема знаци за тајни преговори меѓу САД и Русија во врска со ситуацијата во Украина, дури и зад сцената. Најмногу, темата за поддршка на Украина ќе продолжи да биде приоритет за надворешната политика на САД: и за партијата на Бајден (Демократите) и за неговите противници, особено за републиканците.

Следниот пакет воена помош за Украина најавен за време на посетата е потврда дека САД не го избегнуваат ова прашање, туку напротив ја зголемуваат поддршката.

Руските пропагандисти шират шпекулации за таканаречените „нови мировни услови“ кои наводно ги донел Бајден. Рускиот агитпроп активно ја користи оваа порака за да ја префрли одговорноста за продолжување на војната од агресорот на жртвата.

2. Алармот е вклучен за „сликата“ да го исплаши претседателот Бајден

Во моментот кога се појавија официјални извештаи дека американскиот претседател пристигнал во Киев, главниот град, како и во останатите градови на Украина, беше под воздушна тревога. Поради ова, на анонимните телеграмски канали се појави порака дека ова е, како што велат, „уште една продукција“ на Бајден. Наводно, украинските власти намерно му приредија настап на американскиот претседател за да предизвикаат дополнително сожалување и да заплашат.

Ова не е нова пропагандна порака. Агитпропот на Москва секогаш ја користи кога западните партнери доаѓаат во Киев на работни посети. Затоа руските пропагандисти тврдат дека украинските власти алармот го користат како мерка за заплашување на Украинците или напротив, не го вклучуваат за да не предизвикаат допопнителен страв. Покрај тоа, ваквите пораки имаат за цел да го обезвреднат значењето на објавувањето аларми – да предупредат на опасноста од Русија.

3. Посетата на Бајден е само самопромоција на Бајден и Зеленски

Пропагандистите на Кремљ шират дезинформации дека посетата на американскиот претседател на Украина е само обид да се „спаси мртвиот рејтинг на Бајден“ во неговата земја и „да се смират Украинците разочарани од Зеленски“.

4. Бајден дојде да ја „казни“ канцеларијата на претседателот

Пропагандистите продолжуваат да го шират наративот дека „господарот“ дошол во Украина затоа што неговите „марионети“ „не ги почитувале основните инструкции“ на САД.

Нема никакви докази или факти кои ја поткрепуваат оваа пропагандна порака. Со нејзиното ширење, руските пропагандисти само се обидува да го наметнат мислењето дека САД и другите западни партнери се разочарани од постапките на украинските власти, па пропагандистите создаваат слика дека Украина наскоро наводно ќе остане без надворешна поддршка.

5. Бајден со свое присуство ја „уништува црквата“.

Авторите на анонимните телеграмски канали кои емитуваат проруска реторика, исто така, тврдат дека Бајден е „антихристот во човечка форма“ кој со својата посета ја уништува украинската духовност. Тој рече дека поради тоа Украина „не може да се спаси“ од „западните сатанистички трикови“.

Ваквите објави треба да се разгледуваат во контекст на теориите на заговор кои се однесуваат на американскиот претседател. Според нив, Џо Бајден е сатанист и педофил. Всушност, американскиот претседател е католик и често ја споменува својата вера во говорите.

Наспроти целата пропаганда, посетата на Џо Бајден на Киев веќе доби историско значење, бидејќи тоа е прва посета на американски лидер на Украина во последните 15 години и тоа во услови на војна.

Треба да знаете
Moже да ве интересира